Zdravý chrbát

Snahou je naučiť sa rozpoznávať ktoré pozície vám pomáhajú a kedy je tomu presne naopak. Budeme sa sústrediť aj na to, ako chrbticu udržiavať v lepšej kondícii samotným cvičením a oboznámime sa viac s tým ako konkrétne asany pôsobia na jednotlivé časti chrbta či tela. V Iyengar joge rozhodne platí, že sa musíme naučiť rešpektovať svoje telo, jeho schopnosti a limity a starať sa o neho tak aby nám cestou životom slúžilo čo najlepšie.

Stojka na hlave

Sirsasana - je pozíciou ktorá jedných láka a iní sa jej trošku boja. Jej správne cvičenie, ktoré Vás na workshope naučím má blahodárne účinky na naše fyzické, mentálne a emocionálne zdravie a rovnováhu. Samotné státie na hlave a udržanie rovnováhy nie je až tak zložitá vec, ale aj tak najdôležitejšie je bezpečné prevedenie tejto oku lahodiacej pozície:) Pri nesprávnom držaní paží a ramien môže vznikať veľký nápor na krčnú chrbticu a následné komplikácie. Nie je nutné sa tejto pozície báť, vyhýbať sa jej, ale je rozhodne zdraviu prospešné rozumieť tomu, ako ju správne precvičovať. Existujú rôzne pomôckové variácie, ktoré umožnia tuto pozíciu aj tým, ktorý majú problém s krčnou chrbticou a nie je im odporúčané ju z toho dôvodu precvičovať.

Pripomínam ale, že táto inverzná pozícia sa neodporúča cvičiť počas menštruácie a v prípade vysokého krvného tlaku.
Iyengar joga zahŕňa túto asanu do svojich zostáv pravidelne, keďže má tak blahodarné účinky na naše fyzické, mentálne a emocionálne zdravie a rovnováhu. 

Na workshopy je potrebná registrácia TU

Tešíme sa na Vás!

La joga tíma a Lenka