baska profil 5 otazok 20 la joga sk5 OTÁZOK PRE BAŠKU, INŠTRUKTORKU PILATES V LA JOGA

1. Čo pre teba znamená pilates?
Pilates je pre mňa krásny koncept cvičenia, kde je telo neustále pod kontrolou mysle, a teda si myseľ dokáže oddýchnuť od riešenia bežných denných problémov. Takisto mám na cvičení pilates veľmi rada jeho plynulosť a súčasné posilnenie aj natiahnutie celého tela.

2. Kto alebo čo bolo pre teba impulzom k tomu, aby si začala cvičebnej metóde pilates venovať ako inštruktorka?
K pilates som prvýkrát „pričuchla“ počas štúdia fyzioterapie, keď to bol jeden z voliteľných predmetov. Následne som sa stala pravidelnou návštevníčkou pilates lekcií, kedy sa pod vedením lektorky, ktorá nás vyučovala na škole, konal inštruktorský kurz. Hneď som bola zvedavá! 😊
Impulzom bola práve tá dôsledná kontrola tela, uvedomovanie si pohybu. Lekcie mi vždy veľmi rýchlo ubehli. Zapáčila sa mi možnosť rozumieť tomuto konceptu viac a ponúknuť ho ďalej. Vidím taktiež veľmi pekné prepojenie tejto cvičebnej metódy s fyzioterapiou.

3. Ako by si chcela, aby sa účastníci po absolvovaní tvojej lekcie cítili?
Mám veľmi rada, keď na záver lekcie vidím na tvárach klientov pokoj a spokojný úsmev. Cvičenie pilates má „robiť dobre“ a po lekcii sa máme cítiť dobre. Napriamene, spevnene, nie však zničene.

4. Majú tvoje koníčky blízko k cvičeniu a pohybu alebo sú úplne „z iného cesta“?
Vo svojom voľnom čase som najradšej na skalách. Venujem sa lezeniu, na ktorom ma baví hra s vlastným telom, skúmanie ťažiska a hľadanie možností, ako sa dá daná prekážka na skale prekonať. K tomu tento rok objavujem krásy lesných cestičiek na bicykli. V zime som veľmi rada na skialpoch, čo je niečo ako turistika na lyžiach a následné lyžovanie mimo zjazdovku. Tu ma teší, že mi cestou hore nie je zima 😊, keďže si to musím vyšliapať „po vlastných“. Veľmi často sa ide krásnou zasneženou lesnou krajinkou a lyžuje v prašanovom snehu. Nádhera.
Moje koníčky sa teda točia stále okolo pohybu a najradšej sa hýbem v prírode, na miestach ktoré nie sú preľudnené.

5. Akú radu by si dala niekomu, kto práve vstúpil do pilates sveta?
Možno to bude znieť ako klišé, no „tak, ako zmeníš na cvičenie v šatni svoje oblečenie, tak zmeň aspoň na tú hodinku svoje nastavenie, myseľ. Ponor sa do pokynov inštruktora, počúvaj a uži si pohyb“.
Pri cvičení pilates nemá nič bolieť. Vždy existujú možnosti ako pohyb upraviť, aby bol pre cvičiacich príjemný. Netreba sa hanbiť ozvať.
Odporúčam sledovať, ako sa z hodiny na hodinu človek cíti, a taktiež si pripomínať citáty Josepha Hubertus Pilatesa:
„Po 10 hodinách sa budete cítiť lepšie, po 20 tak budete aj vyzerať a po 30 hodinách získate úplne nové telo.“
"Si taký starý, aká ohybná je tvoja chrbtica."

Lekciu cvičenia pilates si rezervujte TU.

Tešíme sa na vás v štúdiu LA JOGA!