5 OTÁZOK PRE IVKU, INŠTRUla joga ivka funkcna joga 5 otazokKTORKU FUNKČNEJ JOGY V LA JOGA

1. Čo pre teba znamená joga?
Toto je celkom zábavné inak. Na začiatku som totižto bola asi ten najväčší odporca jogy, akého si len viete predstaviť. Brala som to ako výdobytok modernej spoločnosti, ktorá už nevie, ako inak zaujať. Ešte som aj z kresťanskej rodiny. Nechala som sa ale presvedčiť prísť na jednu hodinu power jogy v Liptovskom Mikuláši a zistila som, že to nie je vždy len o „vesmíre“. V 2018 som si spravila kurz power jogy, a odvtedy ju vyučujem. Najprv som učila jogu ako šport – dynamika, pot, svalovica. V kombinácii s mojimi vtedajšími životnými okolnosťami som ale bola prinútená prehodnotiť svoj surovo pragmatický pohľad na svet, ktorý len kompenzoval môj strach, a tu sa zmenil aj pohľad na jogu. Ona mi totiž pomohla skoro so všetkým, čo som ani nevedela, že ma trápi. A veľmi. Povedala som si, že zhrniem všetko, čo mi pomohlo do jedného konceptu a začala som učiť jogu ako dnes – funkčnú jogu – ktorú vnímam ako možný manuál na zmenu. Je pre mňa životným štýlom, spôsobom myslenia, stravovania, rozhodovania, ... Človeku, a myslím, že obzvlášť ženám, dovoľuje lepšie zvládnuť svoje zlyhania a všetko to, čo mu nejde podľa plánu.


2. Pomáha ti joga vysporiadať sa s náročnosťou prežitého dňa?
Veľmi. V tom spomínanom roku 2018 som začala pracovať na neurológii ako logopéd. Niektoré veci vo svojej práci som nezvládala, hlavne po emocionálnej stránke. Zdravotníctvo je celkom tvrdé odvetvie, veľmi som si pripúšťala osudy druhých ľudí, začala som priveľmi vnímať fakt, že sme smrteľní, a to všetko ma ničilo. Pociťovala som silné úzkosti a nevedela som si poradiť ani s nimi, ani s pocitmi viažucimi sa na ne. Ani som netušila, ako mi joga plánuje zmeniť život. Potrebujete sa mať dostatočne radi na to, aby ste pochopili, že za to stojíte. Ak nie, potrebujete si dať aspoň šancu. Takáto joga ako životná filozofia vám potom vie pomôcť so stresom, strachom, s nespokojnosťou, so vzťahmi, ... Ale viete, rozdiel medzi liekom od lekára a jogou je v tom, že v prvom prípade zmenu za vás robí chémia a máte ju viac-menej hneď, v druhom je to v prvom rade o vás a je to dlhodobý proces. Ale aby ste si nemysleli, aj v tom je chémia :)

3. Kto alebo čo bolo pre teba impulzom k tomu, aby si začala joge venovať profesionálne?
Dalo by sa povedať, že ma k tomu dostala myšlienka, že ma bude mať môj muž, ako srdcom športovec, radšej. Impulz teda vyšiel z tejto myšlienky, ale ako ste si už možno domysleli, zvrtlo sa to. Úžasné na tom celom je to, že nie on, on by ma miloval aj ako hrocha :-D, ale JA som sa potrebovala mať radšej. Súhlasím so Sadhguruom, že joga nie je forma sebavyjadrenia, ako napíklad hocijaký šport alebo aj umenie, ale forma sebautvárania. Impulz chcel byť o sebavyjadrení, ale prešlo to na sebautváranie. Chcela som šport, ale dostala som do rúk manuál k vysporiadaniu sa s problémami, o ktorých som ani netušila že ich mám :D. V súčasnosti ma ale veľmi inšpiruje Brea Johnson a príbeh každého jedného človeka, ktorý príde na moju hodinu. Ak sa oň podelí.

4. Ako by si chcela, aby sa účastníci po absolvovaní tvojej lekcie funkčnej jogy cítili?
Poďme to rozobrať v kontexte 3 dimenzii jogy: fyzickej, psychickej a spirituálnej.
Po fyzickej stránke si prajem, aby ich nič nebolelo, obzvlášť nie zápästia, lumbálna a cervikálna časť chrbtice. Považujem za moju primárnu úlohu tieto veci podchytiť, keďže je na mne ustriehnuť tieto „drobné“ chyby. Priala by som si tiež, aby mali pocit objemnejšieho hrudníka, čo znamená, že počas jogy dobre dýchali. Ďalšie dni by som u nich pokojne uvítala jemnú svalovicu, čo znamená, že to odcvičili správne.
Po psychickej stránke si prajem, aby sa cítili tak trochu úzkostne a nervózne, obzvlášť vtedy, keď začnú dôverovať mojim inštrukciám. Tá úzkosť je v tomto prípade niečo ako svalovica mysle. Je znakom nastávajúcej pozitívnej zmeny. Keď sa počas mindfulness a meditácie necháte viesť, robíte všetko, ako máte a nebojujete s mojimi inštrukciami tak, ako som to robila aj ja na začiatku, začnete vnímať všetky tie výtvory vašej mysle, vášho tela a tok vlastných emócii. Budete cítiť hnev, žiaľ, frustráciu, hanbu, nervozitu, hlavou vám pôjdu výtvory Salvadora Daliho, ktoré jednoducho nebudete chápať, ktoré ste doteraz starostlivo ignorovali či kompenzovali. Naučíte sa sledovať svoje myšlienky a svoje pocity, naučíte sa nebrániť sa im, naučíte sa rešpektovať ich ako vašu súčasť, ktorá o vás ale vôbec nič nevypovedá. Ľudia bývajú prekvapení, čo všetko sa im v tele vlastne deje a videla som už aj slzičky v očiach.
Spirituálnu dimenziu nechávam voliteľnou, ale veľmi vám prajem aby ste o spiritualite len nepočúvali, ale si ju aj zažili. K tomu dochádza vtedy, keď viete správne meditovať, čo prichádza samozrejme časom. Stojí to ale za to.

5. Akú radu by si dala niekomu, kto práve vstúpil do sveta jogy?
Niekoľko. Nemajte predsudky. Skúste dať joge väčší zmysel, ako je len forma strečingu. Čakajte aj to, čomu neveríte. Pýtajte sa. Počas cvičenia filtrujte ľudí okolo, a naučte sa rešpektovať hranice vlastného tela. Hľadajte si učiteľa, ktorý vám bude vyhovovať.


Lekciu funkčnej jogy si rezervujte TU.

Tešíme sa na vás v štúdiu LA JOGA!